Ubuntu’da C++ Compiler(Derleyici)’ı Yükleme

Önemli not: Yanlışlıkla silindiği fark edilip bloga tekrar yüklenmiştir.

Uzun zamandır bloguma yazmıyordum ve nedense akşam çayımı içerken yine “back-to-the basic” tadında birşeyler yazmak istedim, ve içerik olarakta “artık blogda yavaş yavaş linux’tan söz etmenin zamanı geldi” diye düşündüğüm için başlıkta söz ettiğim gibi bir konu seçtim. Özlemişim Linux’u, daha önce attığım formattan sonra 2. partition yaratmaya fırsat bulamadan hayatın koşturmacasına girince akşam “bi de bununla” (:P) uğraşmaya üşenebiliyor insan. Bende bir kez daha format attıp sadece Ubuntu 10.10 kullanmaya başladım, ve bütün çalışmalarımı Linux ortamına uyarlamanın yollarını arıyorum ve bu sırada yaşadıklarımı da düzenleyip bloguma yazma fikri gerçekten hoşuma gitti. 😉 (misal: matlab, zilog..)

Önce derleyici’nin(compiler) ne olduğuyla başlayalım. Derleyiciler, kullanıcının yazdığı kaynak kodları(source code) alıp object code’a dönüştüren programımsı şeylerdir. ( zira şu an direk program demek doğru olur mu diye kuşkudayım, o yüzden böyle bir tabiri uygun gördüm. bu hususta emin iseniz yorum yazmakta bir mahzur görmeyin. zaten kimse yorum fln da yazmıyor :S ) Peki “object code” nedir? Object code, object-oriented konseptiyle alakalı değildir. Object code, source code’un makine diline derlenmiş ancak henüz link edilmemiş halidir.(yanlış hatırlıyor olabilirim, cevaptan eminseniz, lütfen düzeltmeme yardımcı olun)

Linux ortamının da en meşhur derleyicisi FSF(Free Software Foundation) tarafından geliştirilmiş olan GNU C Compiler(gcc)’dır. Tabi daha sonralardan FSF C++ için g++’yı da çıkarmıştır. İşte bu zımbırtıyı yüklemek için yapmamız gereken şey gayet basit. Ama yüklemeden önce varlığını kontrol etmek lazım dimi? 😀

Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim‘e tıkladıktan sonra karşımıza konsolda önce g++’yı kontrol etmek için şunu yazmamız yeterli olacak;

g++ -v (sanırım v harfi “version”a vurgu yapıyor, unutunca buradan aklınıza getirebilirsiniz)

Compiler yüklü ise hangi versiyonunun yüklü olduğunu belirtirdi. Ancak yüklü değilse, yüklemeniz için konsol artık size yardım da da bulunup, ipucu verebiliyor.

sudo apt-get install g++ yazdığımızda bizden kullanıcı şifremizi istiyor (bilgisayarda oturum açtığınız kullanıcı hesabının şifresi) Şifreyi girdikten sonra kendisi compiler’ı otomatik olarak yüklüyor.


En son tekrar g++ -v yazdığımızda artık bir version belirttiğine göre yüklenmiş demektir.

Not 1: Sonraki yazımda Linux ortamındaki IDE’lerden (Integrated Development Environment) ve bunların konfigürasyonlarından söz etmeyi düşünüyorum.

Not 2: g++ değilde gcc yüklemek istiyorsanız yukarıdaki komutlarda g++ yerine gcc yazmanız yeterli olacaktır. Ancak eğer yanlış hatırlamıyorsam Ubuntu’nun içinde default olarak var.

Reklamlar

11 Yorum

Filed under Linux, Ubuntu

11 responses to “Ubuntu’da C++ Compiler(Derleyici)’ı Yükleme

 1. wasselrainbow

  deniyorum olmuyo yeaa 😐 başka yolu var mı acaba ????

  • Timur Aykut YILDIRIM

   Merhabalar,

   Öncelikle şunu soruyum, terminale ” g++ -v ” komutunu girdiğinizde karşınıza ne tür bir sonuç çıkıyor? 🙂

   • mehmet

    Böyle bir sonuç aldım doğru olup olmadığını çözemedim açıkcası yardımcı olursanız sevinirim

    Using built-in specs.
    Target: i486-linux-gnu
    Configured with: ../src/configure -v –with-pkgversion=’Ubuntu 4.4.3-4ubuntu5.1′ –with-bugurl=file:///usr/share/doc/gcc-4.4/README.Bugs –enable-languages=c,c++,fortran,objc,obj-c++ –prefix=/usr –enable-shared –enable-multiarch –enable-linker-build-id –with-system-zlib –libexecdir=/usr/lib –without-included-gettext –enable-threads=posix –with-gxx-include-dir=/usr/include/c++/4.4 –program-suffix=-4.4 –enable-nls –enable-clocale=gnu –enable-libstdcxx-debug –enable-plugin –enable-objc-gc –enable-targets=all –disable-werror –with-arch-32=i486 –with-tune=generic –enable-checking=release –build=i486-linux-gnu –host=i486-linux-gnu –target=i486-linux-gnu
    Thread model: posix
    gcc version 4.4.3 (Ubuntu 4.4.3-4ubuntu5.1)

   • Timur Aykut YILDIRIM

    Mehmet Selam, blog yazımdan direk alıntı yapıyorum : “En son tekrar g++ -v yazdığımızda artık bir version belirttiğine göre yüklenmiş demektir.”

 2. can

  Yerleşik özellikler kullanılıyor.
  COLLECT_GCC=gcc
  COLLECT_LTO_WRAPPER=/usr/lib/gcc/i686-linux-gnu/4.6/lto-wrapper
  Hedef: i686-linux-gnu
  ../src/configure -v –with-pkgversion=’Ubuntu/Linaro 4.6.3-1ubuntu5′ –with-bugurl=file:///usr/share/doc/gcc-4.6/README.Bugs –enable-languages=c,c++,fortran,objc,obj-c++ –prefix=/usr –program-suffix=-4.6 –enable-shared –enable-linker-build-id –with-system-zlib –libexecdir=/usr/lib –without-included-gettext –enable-threads=posix –with-gxx-include-dir=/usr/include/c++/4.6 –libdir=/usr/lib –enable-nls –with-sysroot=/ –enable-clocale=gnu –enable-libstdcxx-debug –enable-libstdcxx-time=yes –enable-gnu-unique-object –enable-plugin –enable-objc-gc –enable-targets=all –disable-werror –with-arch-32=i686 –with-tune=generic –enable-checking=release –build=i686-linux-gnu –host=i686-linux-gnu –target=i686-linux-gnu
  seçenekleriyle yapılandırıldı.
  Evre modeli: posix
  gcc sürümü 4.6.3 (Ubuntu/Linaro 4.6.3-1ubuntu5)

  Ben C derleyicisini nasıl açacağım peki?

  • Timur Aykut YILDIRIM

   Selam, kusura bakma yorumunu biraz gecikmeli olarak görebildim. Derleyiciyi açmaktan kasıtın onunla c++ kodu derlemek mi yoksa başka birşey mi amaçlamıştın?

 3. bendede g++ -v yazdığımda programın yüklü olduğu çıktı ama programı bulamıyorum :S Bayağı acemilik var . Yardımcı olabilir misiniz :S

  • Timur Aykut YILDIRIM

   Merhaba, Eğer bilgisayarında compiler yüklü ise gedit benzeri bir text editörde kodunu yazdıktan sonra terminal üzerinden kodu derleyebilirsin. Eğer daha bütünleşik bir ortam olsun istiyorsan Netbeans , Eclipse vb. bir IDE kullanarak terminal üzerinden sürekli gcc’yi çağırmak ile uğraşmayabilirsin.

 4. abi sagolasın linux’ u yeni yukledım ılk kez kullanıyorum baya yardımcı oldun emegın ıcın tesekkkurler…

 5. peki c# yı nasıl yukleyebılırım acayip derecede acamiyim yardım ederseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s