Ubuntu’da Masaüstü Dosyalarının Görünmemesi Durumu

Bir süre için Ubuntu’yu Türkçe kullandıktan sonra tekrar ingilizce kullanmaya karar verdim. nedeni ise bazı kısımlarında yapılan çevirilerin beni rahatsız etmesi. Mesela ingilizce versiyonunda Terminal olarak anılan zımbırtı Türkçe’de Uçbirim olarak adlandırılmakta. Neyse, daha önceki yazımda dil dosyalarının nasıl yükleneceğinden söz etmiştim.

(bkz: https://timuraykutyildirim.wordpress.com/2010/12/22/ubuntu-dil_paketi_yukle/ )

Şimdi de dil değiştirdikten sonra oluşabilecek ve benimde başıma gelen bir durumdan söz etmek istiyorum: O da başka bir dil paketi yükledikten sonra sisteminizin dili değiştiğinde Masaüstünüzdeki dosyaları görememeniz. Ancak harddisk’inizi kontrol ettiğiniz de söz konusu dosyaların hala yer kaplıyor olması.

Bunun nedeni gayet basit, Ubuntu Masaüstü’nü bir klasör olarak algıladığı için her dilde masaüstü sözcüğünün karşılığını gösteriyor kullanıcının karşısına. Yani ingilizce kullanırken Places>Home Folder dizininin altında bulunan “Desktop” klasörü dili Türkçe’ye çevirdikten sonra aynı konumda “Masaüstü” adı ile yeni bir klasör otomatik olarak oluşuyor. Çözüm ise eski klasörün içindeki bütün içerikleri kesip yenisini açıp onun içine yapıştırmak. Sonrasında bütün klasörleri kapatıp ekrana baktığınız da dosyalarınızı geri gelmiş olarak görebilirsiniz 😉

önemli not: Sorunu yaşadığım sırada bana bu öneride bulunan Efe Çiftçi‘ye teşekkürler.

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Linux, Ubuntu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s