Python Programlama Günlüğü – 1

Geçen sene bir ara baya bi Python kurcalamıştım çok çok iyi olduğumu söyleyemem ancak yine de kendi başıma bir ilerleme kaydetmiştim. Blogu açtığımdan beri de kaç zamandır niyetliydim bir python yazısı yazmaya. Ancak daha sonra bunun 1’den fazla olması gerektiğini düşündüğüm için Python Programlama Günlüğü adını verdiğim bir yazı serisi başlatmaya karar verdim.

Python’ı yükleme konusunda sıkıntı çıkaracak hiç birşey yok çünkü zaten Ubuntu, Pardus vb. yaygın Linux dağıtımlarında kurulmuş biçimdedir. Tek yapmanız gereken Applications >> Accessories >> Terminal üzerinden “python” diye bir konsol komutu girmek. Ancak Python için bir Tümleşik Geliştirme Ortamı’na (IDLE) ihtiyacınız varsa şu dizine sırayla tıklamanız yeterli olacaktır :

Applications >> Ubuntu Software Center >> Developer Tools >> Python. (büyültmek için resmin üzerine tıklayın)

Sonrasında Applications >> Programming dizininde IDLE’miz karşımıza çıkacaktır.

Peki neden Python??

Çünkü özgür.

Çünkü syntax daha önce C, C++, C# ve Java kurcalamış olan şahsım için inanılmaz düzeyde pratik.

Syntax pratikliğin yanında muazzam bir esnekliğe de sahip. Mesela aşağıdaki ekran alıntısında olduğu gibi (Adetten olduğu için bir “Hello World” örneği yazdım) IDLE’ye print ‘qwerty’ yazdığımızda, print “qwerty” yazdığımızda, print (“qwerty”) yazdığımızda veya print (‘qwerty’) yazdığımızda hepsi aynı işi, yani tırnak işareleri içerisindeki metini yazdırıyor. Bu esneklik yeni başlayanlar için syntax’a daha çabuk adapte olmalarına yardımcı oluyor. Bu nedenle az önce söz ettiğim programlama dillerinin aksine Python’ı yazması, okuması ve öğrenmesi oldukça rahat 🙂

( Python IDLE’si hakkında bir de ipucu: exit() komutu IDLE’yi kapatmanıza yarar. )

(büyültmek için resmin üzerine tıklayın)

Python’ın bir diğer özelliğide hesaplamalar için rahatça kullanılabilir olması. Mesela şimdi de Terminal üzerinden yarıçapı 7 olan bir çemberin çevresini hesaplatalım.

(büyültmek için resmin üzerine tıklayın)

Python’ın kullanım alanları hakkında Wikipedia’da şöyle söz edilmiş: Django, Zope uygulama sunucuları, YouTube ve orijinal BitTorrent istemcisi, Pardus Linux dağıtımı Python kullanan önemli projelerden bazılarıdır. Ayrıca Google, NASA ve CERN gibi büyük kurumlar da Python kullanmaktadır. Ayrıca OpenOffice.org, GIMP, Inkscape, Blender, Scribus ve Paint Shop Pro gibi bazı programlarda betik dili olarak kullanılır. “

Sanırım buradan da ne kadar iyi bir dil olduğu konusunda varsayımda bulunabiliriz. 😉

Reklamlar

2 Yorum

Filed under Linux, Python

2 responses to “Python Programlama Günlüğü – 1

 1. raziye

  ben 1.sınıf bilgisayar müh. öğrencisiym bizm okul 2.dönem phytonu gösterecekmş benm bu programı indirmem gerekli mi kitabını alsam yeterli olur mu ya da indirsem bana ne gibi faydalrı olacak?

  • Timur Aykut YILDIRIM

   Merhabalar,
   Eğer bilgisayarınızda ubuntu vb. bir linux dağıtımı kuruluysa python kodu yazmak için blogumda yazılanlar başlangıç için yeterli olacaktır. ama eğer bir windows işletim sistemi kullanıyorsanız http://python.org/download/ adresinden size en uygun olanı seçip indirmeniz gerekir.
   Bunu kod yazmak için kullandığınız Visual Studio veya Eclipse gibi bir programın benzeri gibi düşünebilirsiniz birebir eşleniği olmasa bile python için yapılmış bir geliştirme ortamıdır bu program.
   Kitap konusuna gelince, kitap kullanmanız kesinlikle bir ihtiyaç derim ben. internette python için bir çok faydalı ve ücretsiz kitaplar bulunmakta. başlangıç için hepsinin faydası olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s