Kullanışlı Bir Ubuntu Özelliği: Negatif Ekran

Finaller ve finallerden sonraki tembellik yapma süreci yüzünden uzun zamandır bloguma yazmıyorum. Hatta bu yazı 2010’un son ayında coşan ve haftada “200 unique visitor” çekmeyi başarabilen genç blogum için 2011’in ilk yazısı olacak 😀 Konunun çok karmaşık ve uzun olmasını istemedim, ama işlevselliktende ödün vermek istemediğim için pratik ve günlük hayatta insanların işine yarayabilecek birşeylerden söz etmekte fayda buldum.

Bende dahil olmak üzere uzun süre bilgisayar ekranının başında olan insanların tamamı ekrana bakmaktan gözlerinin ağrımasından yakınır. İşte onlar için bir önerim var. Ancak eğer windows platformundalarsa pek de işlerine yarayacak birşey olacağını sanmıyorum 😉

Eğer bir Ubuntu kullanıcısıysanız ve gecenin bir yarısı veya ekrana bakmanız gerekirse veya gözleriniz çok ağrıyor ve ekran parlaklığı zaten en alt seviyedeyse şekildeki gibi ekran renkelerinin negatifini alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ve bunun için kullanmanız gereken kısayol ise gayet basit: Super+N veya Super+M (Super: klavyenizin windows işareti bulunan tuşu 😉 )

Peki M veya N kullanmanın farkları nedir diye soracak olursanız, Super+N sadece o an aktif olan ( ekranda en üstte görünen) pencerenin negatifini alır. Ancak Super+M ise kullandığınız ve kullanacağınız bütün pencerelerin negatifini alır. Ve önce Super+M ve sonrasında da Super+N kullanırsanız en üstteki pencereniz hariç diğer herşeyin negatifini almış olursunuz. Ve eğer negatif görüntüyü kapatıp normale çevirmek isterseniz aynı tuş kombinasyonunu uygulamanız yeterli olacaktır. Sanırım mantık yeterince anlaşılmıştır burdan. Şimdi kullanışlılığını göstermek için birkaç ekran alıntısı gösterme zamanı:

Mesela Wikipedia’dan vazgeçemiyor ama beyaz ağırlıklı göz yoran görünümüne katlanacak hiç haliniz yoksa hemen ekranın negatifini almalısınız 😉

( resimde görünen saate dikkat 😀 )

Ve şimdi de FrostWire’a negatif ekran özelliğini uygulayalım 😀

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Linux, Ubuntu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s