LibreOffice! (Bir OpenOffice Alternatifi)

İlk başta Facebook’ta karşılaşmıştım bu LibreOffice ile, sonra da ibr Ubuntu forumunda karşılaştım. forumda görüp de herkesin heyecan ve mutlulukla söz ettiğini görünce merak etmedim değil hani bu LibreOffice’i 😀 sonra da Ekşi Sözlük’e sordum nedir bu LibreOffice? niye ahali galeyana getirmiş diye ve okuduğum kadarıyla Oracle, OpenOffice’i satın aldıktan sonra OpenOffice’in 33 geliştiricisi projeyi terk ederek LibreOffice’i geliştirmişler. Nette gördüğüm kadarıyla pek bir sevmiş kullananlar. Ve yazılanlara bakılırsa da OpenOffice’e göre daha bir hızlı açılıp kapanıyormuş. Ancak şimdilik kurulum konusu sıkıntılı gibi geldi bana. Yeni tanıştığım PPA (Personal Package Archive) kavramı ile daha da kafam karışmış durumda. Neyse, öyle veya böyle en geç yarın akşam LibreOffice’e geçmiş ve kurulumu hakkında bilgi vermeyi düşünüyorum.

Bu arada bizim Pardus’umuzun LibreOffice’in logosunda ne işi var diye soracak olursanız, artık Pardus geçtiğimiz günlerde çıkan Pardus 2011’den sonra OpenOffice’den LibreOffice’i default öntanımlı olarak kullanıcılarına sunmaya başladı. Hatta böyle bir adımı atan ilk Linux dağıtımı Pardus. LibreOffice ile ilgili diğer bir yenilik ise Arch Linux’ta da öntanımlı olarak gelmemiş olsa bile depolarında hali hazırda bulundurulmuş olması.

The Document Foundation olarak bir de manifesto yayınlamışlar. Türkçe’si için şuraya tıklayabilirsiniz: (İngilizcesi için gereken link Türkçe metnin içinde yer almakta)

https://docs.google.com/document/pub?id=11_jRwsmpCZE8V3_kCy1RwP1TNWa4YfRhcK6yTHzwHl8

Eğer LibreOffice’i indirmek isterseniz şuraya tıklayabilirsiniz 🙂

http://www.libreoffice.org/

Ayrıca http://www.openoffice.org.tr/ adresinde de LibreOffice hakkında OpenOffice.org Türkiye ve Linux Kullanıcıları Derneği – Türkiye‘nin şöyle bir bildirisi yer almakta:

” Geçtiğimiz hafta içinde, OpenOffice.org’a destek veren grubun çoğunluğu Oracle’ın yönetiminde olan OpenOffice.org projesinden ayrılarak The Document Foundation’ı kurdular.Red Hat, Google, Novell gibi firmalarca desteklenen bu organizasyon, ilk ürünleri olan LibreOffice’ın beta sürümünü yayınladı. OpenOffice.org temeli alınarak hazırlanan bu yazılıma ve kurulan organizasyona libreoffice.org adresinden ulaşılabilir.

Biz de Linux Kullanıcıları Derneği ve OpenOffice.org Türkiye olarak bu oluşuma destek verdik. Kendilerine gönderdiğimiz İngilizce destek yazısının Türkçe karşılığını aşağıda bulabilirsiniz:

“OpenOffice.org projesinin geleceği, Türkiye menşeli Özgür Yazılım toplulukları ve kullanıcılarının kafasında bir süredir kaygılar ve belirsizlik yaratmaktaydı. Bu konuda geliştirdiğiniz inisiyatifi büyük bir sevinçle karşıladık.

Yeni adıyla LibreOffice, uzun yılların paha biçilemez gönüllü emekleri ile büyük bir birikim haline geldi ve bu sayede kullanıcıların en temel ihtiyaçlarından birini karşılıyor. Bu kadar önemli bir yazılımın, bir firma yerine özgür yazılım camiasının geliştirme süreci içinde yer alması hepimiz için bir kazançtır. Girişiminizin Özgür Yazılım’ın geleceğine şimdiden önemli bir katkı  sağlayacağına, LibreOffice’in daha hızlı ve verimli geliştirilebilmesi için yeni fırsatlar yaratacağına inanıyoruz.

Linux Kullanıcıları Derneği ve OpenOffice.org Türkiye olarak desteğimizi sunuyor, Türkiye’deki kullanıcıların LibreOffice’den haberdar olmaları ve kullanmaları için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.

Reklamlar

1 Yorum

Filed under Linux, İndirmelikler

One response to “LibreOffice! (Bir OpenOffice Alternatifi)

  1. serenay

    Kimin hangi yılda kurduğunu , sürümlerini , geçmişini yazar mısınız?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s