Python Programlama Günlüğü – 4

Konu maddelerinin birbirleri ile maksimum düzeyde alakalı olması için bu yazımda sadece 2 madde bulunacak. İşte bu yazımın içeriği:

1. Python programlama dili’nde değer tipi değiştirme (örn: float bir sayıyı int tipine çevirmek vb.)

2. Python programlama dili’nde “module” kavramı ve kullanılışı

—->2.A: math modulünün özellikleri ve kullanışına dair örnekler

—->2.B: random modülünün özellikleri ve kullanılışına dair örnekler

/*-————–———————-O_O———————-————–*/

1. Python programlama dili’nde değer tipi değiştirme (örn: float bir sayıyı int tipine çevirmek vb.)

Tıpkı diğer programlama dillerinde olduğu gibi Python programlama dili’de kullanısıcının bir değer ataması gerekeceği zaman  öncesinde bunun ne kadar büyük olduğunu bilmek ister çünkü bilgisayarın hafızasından yer ayırtmak zorundadır. Bu yüzden de bazı veri tiplerine sahiptir. Mesela bunlardan bazılarını söylemek gerekirse C ve C++’ta da oldukları için int, float ve string benim aklıma ilk gelenlerdendir. Eğer olurda (olacağını sanmıyorum ama) elinizdeki bir değerin tipinin ne olduğu konusunda emin olamıyorsanız Python Programlama Günlüğü -2 başlıklı yazımın 3 numaralı konu başlığına şu linkten ulaşabilirsiniz:

Link: Python Programlama Günlüğü -2

Neyse, sanırım bu başlığı tanımlama yöntemlerinin en iyisi bir ekran alıntısı ile göstermek:

2. Python programlama dili’nde “module” kavramı ve kullanılışı

Sanırım Python’da module kavramı C/C++ dilindeki kütüphane kavramıyla örtüşüyor demek yanlış olmaz. Çünkü  C/C++’ta fonksiyonların spesifikleştirilmiş işleri yapmak için bir arada tutulmuş biçimleri kütüphane olarak adlandırılmakta. Yani Python’da da “module” kavramı bu işi yapmaktadır. Mesela C programlama dili’nde ki math.h kütüphanesi, Python programlama dili’nde math modülü’nün eşleniği olmaktadır. Ekran alıntısı vasıtasıyla C ve Python’daki aynı işi yapmaya yarayan kullanışlarını karşılıklı olarak yazmak gerekirse ortaya şöyle bir tablo çıkacaktır:

2.A: math modulünün özellikleri ve kullanışına dair örnekler:

Python programlama dilinde bir modülün fonksiyonunun nasıl kullanılacağını yukarıdaki örnekte gösterdik. Şimdi de sıra math modülünün belli başlı fonksiyonlarını göstermekte. Buraya bir liste yazıp ne işe yaradıklarını göstererek kısa kesmek istemiyorum, zira programlama konusunda pratik yaklaşımdan yanayım 😉 (A) Aşağıdaki resmin üzerine tıklayarak örnekleri inceleyebilir, hata yapılmaması gereken yerleri, fonksiyonların bazılarını ve özelliklerini ve nasıl iç içe kullanılabileceklerini görebilirsiniz.


2.B: random modülünün özellikleri ve kullanılışına dair örnekler:

Adından da anlaşılabileceği üzere bu modül random sayı belirtmede kullanılıyor. C/C++ programlama dillerine göre Python’ın burada da bir avantajı var, o da kullanıcının oluşturulacak random sayının sınırlarını belirleyebiliyor olması. Elbette C/C++ programlama dillerinde de bu özellikler var ancakihtiyaç duyupta araştırmazsanız pek sık bir biçimde her kaynakta söz edilmediğini göreceksiniz. İşte random modülünün fonksiyonları ve onlarla oluşturulmuş random sayıların oluşturuluşunun ekran alıntısı:

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Python

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s