SQL 01 : SELECT

SQL yani Structured Query Language veritabanlarında sorgulama yapmak için kullanılan bir tür programlama dilidir. SQL kategorisindeki yazılarımda bir veritabanı içerisindeki kayıtlar içerisinden ihtiyacımız olanları filtrelemeyi anlatacağım. Fakat RDBMS yani Relational Database Management System’ler ile bir veritabanı oluştururken onun yapısını en iyi biçimde oluşturmak için gereken “best practice”ler bu kategpride değilde ileride açacağım RDMBS kategorisinde olacak. (O değilde kategoriler de giderek artmaya başlıyor, hepsine yetişmek giderek daha da güç olacak gibi..)

Neyse, işte SQL sogularından bazılarının yapısı ve bunların Oracle 10G Express üzerinde uygulamasını gösteren ekran alıntıları:

SELECT

select EMPLOYEE_ID, FIRST_NAME, LAST_NAME, PHONE_NUMBER from EMPLOYEES

Resimde de göründüğü gibi SELECT sorgusunu veritabanının bir tablosundaki “attribute”lerin (Türkçesini bulmak istedim ama bir türlü yakıştıracak birşey bulamadım) barındırdığı bütün kayıtları göstermesi için kulanıyoruz. Fakat genellikle bu tek başına yeterli olmamakta ve bu sorgunun sonucunu gereksinimlerimize göre filtrelememiz gerekmektedir. Bunun için tablonun içerisindeki “attribute”lerin kayıtlarını sınırlandırabilir, koşullandırabilir veya çeşitlendirebiliriz.

Bunun için sql query’sine where , and , or gibi özel komutları eklememiz gerekmektedir

select EMPLOYEE_ID, FIRST_NAME, LAST_NAME, PHONE_NUMBER from EMPLOYEES where DEPARTMENT_ID=100

select DEPARTMENT_ID, EMPLOYEE_ID, FIRST_NAME, LAST_NAME, SALARY from EMPLOYEES where DEPARTMENT_ID=100 or DEPARTMENT_ID<40

select DEPARTMENT_ID, EMPLOYEE_ID, FIRST_NAME, LAST_NAME, SALARY from EMPLOYEES where (DEPARTMENT_ID=100 or DEPARTMENT_ID<40) and SALARY>=9000

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under SQL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s