SQL 03 : CREATE

CREATE İngilizce’de yaratmak, oluşturmak anlamına geliyor. SQL’de biz CREATE’i veritabanı ve veritabanının içerisinde tablolar oluşturmak için kullanıyoruz. Syntax olarak SQL en sevdiğim dillerden biri, hatta belki de en sevdiğim diyebilirim çünkü en karmaşık operasyonlarında bile çok yalın ve akıcı buluyorum SQL’i. Konuşma dili olarak İngilizce’ye çok yakın çünkü. Neyse, öncelikle bir veritabanı oluşturmak için gereken sql sorgusunu belirtmek istiyorum, “foo” adında bir veritabanı oluşturmak için ihtiyacımız olan sql sorgusu şöyle oluyor:

 create database foo 

Olurda bu kadar kısa kod mu olur diye yazdıklarıma inanmazsanız diye hemen peşine bir de ekran alıntısı çakıyorum ki inanası olmayanlara kapak olsun 😛

create_1

Şimdi de CREATE kullanarak bu veritabanının içinde bir tablo oluşturalım. Genel olarak CREATE kullanarak bir tablo oluşturmak için gereken SQL sorgusu şu biçimde oluyor:


CREATE TABLE table_name
(
column_name1 data_type,
column_name2 data_type,
column_name3 data_type,
....
)

Mesela kitap bilgilerinin tutulduğu bir tablo olsun bu. Söz konusu tabloda kitapların isbn numaralarını, yazarını , kitabın adını ve basım yılını barındırsın. Tabi burada şöyle bir durum var, isbn numarası her kitaba özgündür primary key olması lazımdır normalde fakat primary key kısmını henüz başlatmadığım RDBMS kategorisine saklıyorum. Neyse, bu tabloyu oluşturmak için ihtiyaç duyacağımız sorgu (query) şöyle oluyor:

create table kitaplar (
     isbn varchar(255),
     yazar varchar(255),
     kitap_adi varchar(255),
     basim_yili int
)
Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under SQL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s