Microsoft SQL Server : Saving changes is not permitted

Bazen oluşturduğumuz tabloları düzenlemek için sql’in alter komutunu ( http://wp.me/poTkj-n4 ) kullanmak fazla meşakkatli gelebilir veya tabloyu silmek için query yazmak istemeyebiliriz. Bu işlemleri query yazmadan yapmak için Sql Server’ın Object Explorer‘ında tablomuzun olduğu kısmı açarak üzerine sağ tıklayıp “Design” seçeneğini seçtikten sonra değişiklik yapmak isteyebiliriz. İlk başta herhangibir sorun yokmuş gibi görünebilir fakat yaptığımız değişiklikleri kaydetmek istediğimizde Sql Server bize şöyle bir hata mesajı verecek: “Saving changes is not permitted. The changes you have made require the following tables to be dropped and re-created. You have either made changes to a table that can’t be re-created or enabled the option Prevent saving changes that require the table to be re-created.

1

Hata mesajında da söylediği gibi bu tür sorunlarla karşılaşmamak için “enable the option Prevent saving changes that require the table to be re-created”. Yani Prevent saving changes seçeneğini aktifleştirerek yapılan tablo değişiklikleri sonucunda mevcut tabloyu silip yapılan değişiklikleri barındıran yeni bir tablo oluşturmalıyız.

Prevent saving changes ayarlarını değiştirmek için Sql Server arayüzünde bulunan araç çubuğundan Tools > Options ‘a giriyoruz.

2

Karşımıza çıkan pencerede ise sol kısımda bulunan Designers seçeneğini seçtikten sonra sağ kısımda bulunan Prevent saving changes that require table re-creation seçeneğinin combobox’ını boş yapıyoruz.

* Not: Bu çözüm Sql Server 2008’de ve Sql Server 2012’de çalışıyor. Diğer versiyonlar için birşey söyleyemeyeceğim fakat değişiklik gerektireceğini sanmıyorum.

3

Reklamlar

Yorum bırakın

Filed under Microsoft SQL Server

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s